Naše kamenná prodejna Robotičtí pomocníci - www.svetrobotu.cz Zahradní technika - www.aztechnika.cz Dětská hřiště Náhradní díly
PRODEJNA
telefon: 491 114 383
mobil: 737 733 544
email: info@aztechnika.cz
www.aztechnika.cz

Pracovní doba
pondělí - pátek:
8:00-11:30, 12:30-17:00
sobota: zavřeno
neděle: zavřeno
plus kdykoliv po domluvě na 737733544
Jak vybrat motorovou pilu

Úvod:

V tomto článku se Vám pokusíme přiblížit kritéria, která je dobré zvážit při výběru motorové pily. Na začátek je třeba zmínit, že celý výběr budeme stavět z pohledu člověka, který nekupuje pilu každý rok, neví na co se soustředit a co je při výběru důležité.

Nebudeme se tedy zabývat pohledem profesionála, který ví nejlépe, co potřebuje a nebudeme se ani zabývat profesionálními stroji, které pro Vás, pokud čtete tento článek pravděpodobně ani nebudou dobré. Ne že by nebyly dobré nebo kvalitní, ale jejich cena je zbytečně hodně vysoká pro člověka, který se s pilou neživí a jejich vyšší kvalitu ani nedokáže využít.

 

Důležité prvky a vlastnosti pro výběr se Vám pokusíme vysvětlit na pilách Italské značky AMA. Tento výrobce vyrábí kvalitní pily takzvané farmářské třídy. Název této třídy již sám napovídá, že se jedná o pily, které jsou vhodné na farmu tedy tam, kde se podobné náčiní denně používá. Farmář pilu potřebuje, aby si udělal dřevo na vytápění na zimu, aby udělal ohradu z kulatiny, aby opravil trámy ve stodole, aby pokácel stromy na pozemku, nebo aby prořezal stromy či keře. Jedná se tedy o pily, které splňují potřeby většiny neprofesionálních uživatelů těchto strojů. Tyto pily nejsou určeny pro osmihodinovou šichtu v lese každý den, i když máme případy, kdy ji právě těžaři používají jako náhradní pilu v momentě, kdy mají svoji „drahou“ pilu v servisu. Jsou to kvalitní výrobky, které zaručují dlouhou životnost, jsou na ně dostupné náhradní díly a spotřební materiál a je zajištěn kvalitní servis.

 

Začínáme s výběrem:

 

V momentě kdy se rozhodneme zakoupit motorovou pilu je potřeba si položit pár základních otázek:

 

1. Kde budu pilu používat

2. Co s pilou budu řezat

3. Jak často ji budu používat

 Kde budu pilu používat?

Budu řezat dřevo pouze doma na zahradě nebo budu s pilou chodit i někam do lesa, pohybovat se s ní po pozemku….. Další otázka s tím spojená je otázka sousedských vztahů tedy, jestli bydlím v hustě obydlené oblasti, kde budu rušit sousedy, nebo jestli jsem na samotě, kde si mohu dělat, co chci. Všechny tyto otázky směřují, k rozhodnutí zda pilu motorovou nebo elektrickou. Pila elektrická je tichá, méně náročná na používání (nemusíme míchat benzín s olejem). Oproti tomu je pila motorová více flexibilní, nepotřebujeme elektriku a tedy šňůru a je více výkonná.

 

Co budu s pilou řezat?

 

Ideální maximální velikost dřeva pro danou pilu

 Budu řezat větve a menší kmeny nebo chci řezat i velké větve a kmeny stromů? Toto je otázka týkající se výkonu stroje a délky lišty. Velikost dřeva, které jde s pilou řezat je dáno délkou lišty. Všeobecně platí, že bychom měli řezat dřevo stejně široké jako je délka lišty pily – 2 cm. S kvalitní a výkonnou pilou přeříznete i dřevo skoro 2x tak široké jako je délka lišty, je to však dosti nepraktické a pracné. Tento faktor je dobré zohlednit již při výběru pily. Občasné řezání dřeva širšího než délka lišty nevadí, pokud je stroj dosti silný. U elektrických pil bychom měli být trochu opatrnější. Tam bychom délku lišty měli považovat za maximální šíři řezaného dřeva.

 

Je potřeba dávat pozor na to aby pila měla odpovídající délku lišty k výkonu stroje. Na trhu se objevují pily, které lákají délkou lišty a tedy potencionálním „dlouhým“ řezem, ale motor tomu neodpovídá svým výkonem.  Zde jsou právě dobrým příkladem pily AMA. V nabídce najdete následující typy pil:

 Elektrická pila AMA

 

 

1. Pily elektrické o výkonu 1800 – 2200 W což odpovídá délkám lišt 30 – 40 cm. Potencionální šíře řezaného dřeva je tedy do 40 cm. Více technických informací najdete zde.

 AMA BG 38.16

 

2. Dalším krokem jsou pily motorové o obsahu 37,2 ccm a výkonu 1,54 HP. Tyto pily se dodávají s lištami délky 35 nebo 40 cm, které dokážou řezat dřevo až do cca 70 cm šíře – toto je však opravdové maximum. Více technických informací najdete zde.

 

 AMA BG 45.18

3. Nejsilnějším modelem tohoto výrobce je pila o obsahu motoru 44,9 ccm a výkonu 2,54 HP. Tyto pily se vyrábějí s lištami 40 nebo 45 cm, což jim dává poměrně slušnou rezervu, pro řezání dřeva do cca 85 cm šíře. Více technických informací najdete zde.

 

 

Na trhu je opět potřeba dávat pozor na to co se na které pile uvádí. Je zde mnoho prodejců, kteří uvádějí naprosto nadhodnocené údaje o výkonech motorů, které absolutně neodpovídají skutečnosti. Rozhodně nekupujte pilu někde na parkovišti u supermarketu, kde Vám nabídnou značkovou pilu za zlomek skutečné ceny. Takové pily většinou fungují jen pár minut, a pokud vydrží déle, pak stejně neodpovídají tomu, co Vám prodejce sliboval. Těžko pak budete hledat nějakou nápravu v podobě reklamace.

 

Jak často budu pilu používat?

Tato otázka je směřována k výběru typu pily. Jde zde opět hlavně o rozhodnutí mezi pilou motorovou a elektrickou. Elektrické pily jsou koncipovány spíše na občasné používání. Pokud s nimi chci pořezat nějakou větší kupu dřeva, pak bych měl pilu nechat „odpočinout“ Rozhodně není vhodné, aby pracovali dva lidé, stylem jeden podává a druhý řeže a to po celé dopoledne nebo celý den. Oproti tomu kvalitní motorová pila takto může pracovat. Drobného odpočinku se jí dostane v momentě prázdné nádrže a tedy nutnosti doplnění paliva a oleje na řetězy. V tuto chvíli je také vhodné lehce přebrousit řetěz pilníčkem a můžeme znovu pokračovat.

 

Závěr:

Elektrické pily se hodí pro práci v blízkosti elektrické energie, Jsou velice tiché a přitom dostatečně výkonné. Jejich nespornou výhodou je to, že nepotřebují žádný benzín a olej do benzínu a jde tedy velice jednoduše a rychle začít řezat. Neprodukují také žádné splodiny a tak jsou šetrnější k životnímu prostředí.

Oproti tomu motorové pily jsou hlučné, potřebujeme benzín ve správném poměru s olejem a tak je jejich použití náročnější na přípravu a pracovní pomůcky. Tyto nevýhody nám zase vrátí jejich větší výkonnost, flexibilita v pohybu kdekoli potřebujeme.

Neposledním kritériem výběru je i cena. Zde je nutno podotknout, že elektrické pily jsou značně levnější. Nicméně kvalitní motorové pily třeba právě od Italského výrobce AMA jsou dnes již za dostupné ceny v rozmezí od 3800,- po 4300,- Kč, což je určitě velice příznivá cena za tuto kvalitní evropskou pilu. V nabídce jsou také různé výhodné sety s bruskou řetězů nebo se speciální kozou s možností upevnění pily.

 

Kam dále:

Typy pro použití a péči o motorovou pilu